معرفی کتاب ضروریات پره انترنی داخلی

با سلامی دوباره؛ سومین مقاله مجموعه کتاب‌های ضروریات رو با معرفی کتاب ضروریات پره انترنی داخلی شروع می‌کنیم.
تا به حال با دو جلد این مجموعه آشنا شدیم. (کتاب ضروریات جراحی و کتاب ضروریات زنان و مامایی)
داخلی یکی از ۴ درس ماژور هست و توی مقطع استاجری، بخش طولانی و سنگینی داره، چون خودش شامل ۷ درس هست.
در پزشکی برای ورود به مقطع اینترنی دانشجویان باید امتحان پیش کارورزی رو بدن. مطابق بودجه بندی اعلام شده، در آزمون اسفند ۱۴۰۱ قراره ۴۰ تا از ۲۰۰ سوال اون مربوط به داخلی باشه. تا به حال این مبحث، ۴۶ سوال داشته که معمولاً این سوالات شامل: ۶ تا ریه و مسمومیت، ۷ تا گوارش، ۷ تا غدد، ۶ تا کلیه، ۶ تا روماتولوژی، ۷ تا خون و انکولوژی و ۷ تا قلب بوده.
سختی داخلی در کنار تعداد زیاد سوال‌هاش و فرجه‌ی کم آزمون، فشردگی بخش‌ها و امتحانات از سری دلایلیست که اکثر دانشجوها به سمت رفرنس نمیرن و به دنبال منبع جمع و جور هستند تا بتونن مباحث رو در حد پاس بخونن و به سوالات پاسخ بدن.
مطابق نیاز دانشجو و با توجه به شرایط، کتابی تالیف کردیم با عنوان کتاب ضروریات پره انترنی. یعنی تمام اون چیزی که ضروری هست بدونی رو داخلش آوردیم.

کتاب ضروریات داخلی چی هست و محتواش چیه؟

کتاب ضروریات، تست محور و به همراه پاسخ تشریحی کامله. در واقع سوالات آزمون‌های پره‌انترنی اخیر رو جمع کردیم و به نحوی به اون‌ها پاسخ دادیم که با مطالعه‌ی هر سوال، به کل اون مبحث در حد پاسی مسلط بشی و بتونی به سوالات مشابه هم پاسخ بدی.
از سری ویژگی‌های کتاب ضروریات داخلی می‌تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. حجم مناسب و محدود داره
 2. بر اساس سوالات مهم و پرتکرار آزمون‌های اخیره
 3. پاسخ تشریحی در حد ضرورت یادگیری و مطابق آخرین رفرنسه
 4. کارنامه‌ی خوبی داره و می‌تونه خیالت رو از پاسی راحت کنه چون امتحانشو پس داده.

راستی یه مزیت کاربردی توی کتاب داریم به اسم سوالات مادر و دختر. سوالات مادر، اصل کاری ها هستن که پاسخ جامع و کامل دارن. سوالات دختر، بیشتر برای مرور و تمرین سوالات مادر تالیف شدن و جنبه‌ی آموزشی کمتری دارن. پس توی این کتاب، همزمان با خوندن مباحث، تست میزنی و مرور هم میکنی؛ یه تیر و سه نشون!
در کل کتاب ضروریات داخلی برای اینه که بتونی پر سوال‌ترین درس آزمون پره‌انترنی رو با کمترین حجم و در زمان کوتاه جمع کنی.

شناسنامه کتاب و ویژگی‌های ظاهری اون چیه؟

عنوان: کتاب ضروریات پره‌ انترنی داخلی
رفرنس کتاب برای تمام دروس بجز قلب بر اساس هاریسون 2022 و سیسیل 2021 است و رفرنس قلب بر اساس کتاب دکتر نعمتی پور ویرایش ۱۳۹۹ است.
۲۰۲ صفحه داره (که ۴ صفحه اولش مقدمه و تشکیلاتشه)
برای دونستن قیمت کتاب به صفحه فروشگاه مراجعه کن.
طراحی کتاب با جلد گلاسه و چاپ سیاه سفیده و اگر به صورت فیزیکی تهیه‌ش کنی، سیمی تحویل می‌گیری.
فایل کتاب‌ها هم موجوده و میتونی از این لینک تهیه کنی.
کتاب ضروریات داخلی اینطوره: ریه و مسمومیت ۳۵ صفحه، گوارش ۳۰ صفحه، غدد ۳۲ صفحه، کلیه ۲۶ صفحه، روماتولوژی ۲۶ صفحه، خون و انکولوژی ۲۲ صفحه و قلب ۲۶ صفحه شامل ۳۳۵ تست با پاسخ تشریحی کامل و جامع به همراه نکات مهمه.
سوالات به صورت کشوری و قطبی هستند. ( اینو بدون، از شهریور ۹۹ آزمون پره انترنی کشوری شده. در نتیجه تعداد سوالات قطبی کتاب خیلی کمه. سوالات قطبی رو فقط در مباحثی که سوال کم بود یا نیاز به تست بیشتر بود، در کنار سوالات کشوری آوردیم). تو آزمونت کشوریه، پس سوال قطبی چندان به کارت نمیاد.

مخاطب این کتاب چه افرادی هستن؟

این کتاب برای پاسی آزمون پره‌انترنی و دانشجویان مقطع استاجری مناسب هست.
یه سری از دانشجویان یه پیش زمینه‌ای از دروس در طول مقطع استاجری بدست آوردن. یه سری هم میخوان از صفر شروع کنن و هدفشون صرفا پاس شدن این امتحانه. در هر صورت، در زمان نزدیک به امتحان هیچکدوم وقت کافی برای مطالعه‌ی رفرنس رو ندارن و میخوان در زمان‌های پایانی فرجه یک منبع خلاصه و در عین حال کامل رو بخونن که خیالشون از پاسی راحت بشه. پیشنهاد ما کتاب ضروریات پره انترنی هست.
(البته اگر وقتش رو داری، یا قصد بدست آوردن رتبه‌ی خوبی داری، ما برای رتبه شدن هم برنامه داریم. میتونی روی پلن رتبه کلیک کنی و توضیحات رو ببینی)

با ضروریات و کتاب پره آپ به چند سوال از ۴۰ سوال داخلی میشه جواب داد ؟

چون تا به حال آزمون پره انترنی شامل ۴۶ تست داخلی بوده، براساس کارنامه آزمون اسفند ۱۴۰۰، با مطالعه‌ی کتاب بر اساس پلن پاس میتونی به ۳۲ سوال از ۴۶ سوال جواب بدی.
حدود نمره‌ای که در مجموع با این کتاب میتونی بدست بیاری، ۱۰۰ تا ۱۲۰ است.

در کنار این کتاب به منبع دیگری نیاز هست؟

برای پاس شدن در آزمون پره‌انترنی در کنار ضروریات، به کتاب‌های پره آپ نیازه. ضروریات شامل سوالات از سال ۹۳ تا دی ۹۹ است. پس سوالات آزمون‌هایی که بعد از دی ۹۹ برگزار شدن رو با پره آپ می‌تونی کار کنی.
از دی ۹۹ تا به امروز هر امتحان پره انترنی که برگزار شده، کتاب پره آپش هم به صورت فیزیکی (اینجا) و هم فایل PDF (اینجا) در سایت موجوده.

داخلی رو با چه روشی باید مطالعه کنم؟

داخلی، درس ماژور و سنگینی هست و گستره‌ی وسیعی داره. از ریه و قلب تا غدد و گوارش. همچنین تعداد سوالاتش در آزمون زیاده، پس قابل حذف و کنار گذاشتن نیست.
برای مطالعه کتاب ضروریات پره انترنی داخلی، بهتره یک دور بدون وسواس و عادی بخونی. سری‌های بعد به صورت مروری مطالعه کنی. مرور باید در دو مرحله انجام بشه. برای دور اول نکات و هایلایت‌ها رو مطالعه کن و برای دور دوم میتونی بری سراغ پره آپ و تست زدن به صورت آموزشی و آزمونی. بازم راجع به نحوه‌ی مطالعه سوال داشتی، رو کمک من حساب کن.

خوندنش چقدر طول می کشه؟

هر فرد شیوه و سرعت متفاوتی برای مطالعه داره. اما به طور میانگین اکثر دانشجوها هر صفحه رو توی ۱۰ دقیقه می‌خونن. حالا اگر روزانه ۵ ساعت مطالعه داشته باشی، میتونی توی ۶ الی ۷ روز داخلی رو تموم کنی. حواست باشه مرور و خوندن تست‌های پره آپ بسیار مهمه، پس هرگز حذف نکن. (۱۹۸ صفحه میشه ۱۹۸۰ دقیقه یعنی ۳۳ ساعت)
بطور کلی، اگه با پلن پاس و کتاب‌های ضروریات و پره آپ پیش بری، اصلاً اجازه‌ی حذف نداری حتی در حد یه سوال!
چرا؟ چون این کتاب‌ها فشرده‌ترین و کم حجم‌ترین حالت ممکن رو بهت میدن و هر چیزی کمتر از این، باعث میشه دانشت برای پاسی کافی نباشه. برای مطالعه ضروریات با توجه به زمان کمی که داری، باید یه برنامه خوب و مطمئن تا آزمون داشته باشی.
اگر برای نوشتن برنامه‌ی اختصاصیت نیاز به کمک و راهنمایی داشتی می‌تونی روی کمک ما و مشاورین مجموعه حساب کنی. راستی ما یه برنامه‌ی آماده هم داریم به اسم پلن پاس، که یه نقشه راه خوب بهت میده. میتونی پلن پاس رو توی باشگاه ژلوفن پیدا کنی. (اطلاعات بیشتر و توضیحات برنامه‌های مطالعاتی رو اینجا بخون)
اگر میخوای بیشتر با کتاب آشنا بشی، روی فایل نمونه کتاب ضروریات پره انترنی داخلی کلیک کن.

11 دیدگاه

 1. سلام
  وقتتون بخیر
  خیلی ممنونم بابت مقاله ارزشمندتون
  قطعا برای آماده سازی شون انرژی زیادی گذاشتین
  متشکریم

  1. سلام، بسیار ممنون که مقاله رو مطالعه کردین و نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین🙏🌹

 2. یه سوال داشتم
  در ضروریات همه سوالات آزمون پره بلااستسنا گذاشته شده؟

  آیا امکان داره سوالی ازشون حذف شده باشه؟
  ممنونم

  1. سلام🌹
   کتاب ضروریات شامل سوالات آزمون پره سال‌های اخیره، سوالات مهم تر با پاسخ خیلی کامل در قالب سوالات مادر اومده، سوالاتی که تکراری بوده یا بار علمی زیادی نداشته در قالب سوالات دختر.

    1. سلام برنامه های مطالعاتی داخل کانال باشگاه ژلوفن قرار میگیره. عضویتش رایگانه و میتونین با این لینک http://club.edutums.ir/ برای عضویت اقدام کنین.

دیدگاهی بنویسید