با آزمون پیش کارورزی که آشنا هستی، امتحانی هست که برای عبور از مقطع استاجری و ورود به مقطع اینترنی باید بدی. همونطور که میدونی اکثر بچه‌ها به علت کمبود وقت و فرجه، همیشه دنبال منبعی هستند که با اون بتونن مطالب مهم و به اصطلاح نمره بیار رو توی حجم کم و زمان کوتاه جمع کنن و از این مرحله به سلامت عبور کنن. به همین منظور کتابی تالیف شد با عنوان کتاب ضروریات پره انترنی. یعنی تمام اون چیزی که ضروری هست بدونی رو داخلش آوردن.
حالا که با کلیات مجموعه ضروریات آشنا شدی، میخوایم درباره یکی از اون‌ها با عنوان “کتاب ضروریات پره انترنی جراحی” صحبت کنیم.

کتاب ضروریات جراحی چی هست و محتواش چیه؟

کتاب ضروریات شامل مجموعه‌ای از سوال‌های پرتکرار، مهم و طراح‌پسند هست. جمع آوری سوالات بر اساس آزمون‌های پره‌انترنی اخیره.
محتوای کتاب تست محور به همراه پاسخ تشریحی کامله. به نحوی که با مطالعه‌ی هر سوال، به کل اون مبحث در حد پاس مسلط بشی و بتونی به سوالات مشابه پاسخ بدی.
در کل جراحی مبحث سنگین و وقت‌گیری حساب میشه، اگر بخوای رفرنس بخونی، نیاز به زمان نسبتاَ زیادی داری و حتی اگه کامل بخونیش، به مرور و تست نمیرسی!
پس در شرایطی که تایم کمی تا آزمون داری، باید منبعی انتخاب کنی که شرایط زیر رو داشته باشه:

 1. حجم مناسب و محدود با توجه به برنامه مطالعاتی پاس
 2. بر اساس سوالات مهم و پرتکرار آزمون‌های اخیر باشه
 3. پاسخ تشریحی در حد ضرورت یادگیری و مطابق رفرنس باشه
  در کل کتاب ضروریات جراحی برای اینه که بتونی توی مدت کوتاه، مبحث سنگین جراحی رو با حجم خیلی کم جمع کنی

شناسنامه کتاب و ویژگی‌های ظاهری اون چیه؟

عنوان: کتاب ضروریات پره‌ انترنی جراحی
تالیف کتاب بر اساس رفرنس لارنس ۲۰۱۹ است.
۸۰ صفحه داره (که ۴ صفحه اولش مقدمه و تشکیلاتشه)
برای دونستن قیمت کتاب به صفحه فروشگاه مراجعه کن.
طراحی کتاب با جلد گلاسه و چاپ سیاه سفیده و اگر به صورت فیزیکی تهیه‌ش کنی، سیمی تحویل می‌گیری.

فایل کتاب‌ها هم موجوده و میتونی از این لینک تهیه کنی.
محتوای ضروریات جراحی شامل ۱۴۸ سوال با پاسخ تشریحی کامل و جامع به همراه نکات مهمه.
سوالات به صورت کشوری و قطبی هستند. ( اینو بدون، از شهریور ۹۹ آزمون پره انترنی کشوری شده. پس تعداد سوالات قطبی کتاب خیلی کمه. در نتیجه فقط در مباحثی که سوال کم بود یا نیاز به تست بیشتر بود، در کنار سوالات کشوری سوالات قطبی آوردیم). تو آزمونت کشوریه، پس سوال قطبی چندان به کارت نمیاد.

مخاطب این کتاب چه افرادی هستن؟

این کتاب مناسب دانشجویان مقطع استاجریه و هرکسی که میخواد آزمون پره‌انترنی رو با خیال راحت پاس بشه.
البته دو دسته دانشجو داریم، یک عده افرادی که در طول استاجری یکم مطالعه داشتن و پیش زمینه‌ای هرچند اندک دارن؛ یک عده هم افرادی که میخوان از نقطه صفر شروع کنن. در هر صورت، در زمان نزدیک به امتحان هیچکدوم وقت کافی برای مطالعه‌ی رفرنس رو ندارن و میخوان در زمان‌های پایانی فرجه یک منبع خلاصه و در عین حال کامل رو بخونن و صرفاً به پاس شدن آزمون پره انترنی فکر میکنن و خیال رتبه رو از سرشون بیرون کردن.
(اگر وقتش رو داری، یا قصد بدست آوردن رتبه‌ی خوبی داری، ما برای رتبه شدن هم برنامه داریم. میتونی روی پلن رتبه کلیک کنی و توضیحات رو ببینی)

با ضروریات و کتاب پره آپ به چند سوال از ۲۴ سوال جراحی میشه جواب داد ؟

براساس کارنامه آزمون اسفند ۱۴۰۰، با مطالعه‌ی کتاب بر اساس پلن پاس میتونی ۱۴ از ۲۴ سوال جراحی رو جواب بدی.
حدود نمره ای که با این کتاب میتونی بدست بیاری، ۱۰۰ تا ۱۲۰ است.

در کنار این کتاب به منبع دیگری نیاز هست؟


در کنار ضروریات، باید حتما کتاب‌های پره آپ رو مطالعه کنی. ضروریات شامل سوالات از سال ۹۳ تا دی ۹۹ است. پس باید سوالات آزمون‌هایی که بعد از دی ۹۹ برگزار شدن رو با پره آپ کار کنی.
از دی ۹۹ تا به امروز هر امتحان پره انترنی که برگزار شده، کتاب پره آپش موجوده. شامل: (اسفند ۹۹، خرداد ۱۴۰۰، شهریور ۱۴۰۰، آبان ۱۴۰۰، اسفند ۱۴۰۰)

جراحی رو با چه روشی باید مطالعه کنم؟

کتاب ضروریات پره انترنی جراحی رو میتونی در کنار یک درس مینور مطالعه کنی، دور اول فقط کتاب رو بخون، بدون وسواس و نگرانی، فقط به تموم شدنش فکر کن. حواست باشه که یادگیری فقط با یک بار مطالعه صورت نمی‌گیره.
برای بار اول مرور میتونی نکات و هایلایت های خودت رو بخونی. سپس برای بار دوم بری سراغ پره آپ و تست برای مرور بیشتر.
یه مزیت بزرگ کتاب اینه که سوالات یه دسته بندی جذاب دارن: سوال های مادر و دختر. سوالات مادر، اصل کاری ها هستن که پاسخ جامع و کامل دارن. سوالات دختر، جنبه‌ی آموزشی کمتری دارند. بیشتر برای مرور و تمرین سوالات مادر تالیف شده‌اند. پس توی این کتاب، همزمان با خوندن مباحث، تست میزنی و مرور هم میکنی؛ یه تیر و سه نشون!
اگه زمانت خیلی کم بود، اولویت مطالعه با سوالات مادره اما تضمینی برای پاسی نیست و بهتره ضروریات و پره آپ‌ها رو مطابق با برنامه جلو ببری.

خوندنش چقدر طول می کشه؟

نحوه و سرعت مطالعه‌ی هر فرد متفاوته اما به طور میانگین اگر هر صفحه رو توی ۱۰ دقیقه بخونی و روزانه ۴ ساعت مطالعه داشته باشی، میتونی توی ۳ روز تمومش کنی. اما حواست باشه مرور و خوندن تست‌های پره آپ بسیار مهمه. (۷۶ صفحه میشه ۷۶۰ دقیقه یعنی ۱۲ ساعت و ۴۰ دقیقه)
البته برای مطالعه ضروریات با توجه به زمان کمی که داری، یه برنامه خوب و مطمئن تا آزمون می‌خوای. می‌تونی از مشاورین مجموعه برای داشتن بهترین برنامه مطالعاتی، کمک بگیری، تا برنامه‌ای اختصاصی و مطابق شرایط خودتو داشته باشی. پلن پاس یه نقشه راه خوب بهت میده که میتونی توی باشگاه ژلوفن پیداش کنی.

اگر میخوای بیشتر با کتاب آشنا بشی روی فایل نمونه کتاب ضروریات پره انترنی جراحی کلیک کن.

8 دیدگاه

  1. سلام و وقت بخیر، کتاب‌های ضروریات درحال بروز شدن طبق آخرین رفرنس‌هایی هست که عوض شده. در تلاشیم به آزمون اسفند برسه.

  1. سلام و وقت بخیر🌹
   اصول مطالعه اینه که اول ضروریات‌هارو تموم کنی بعد بری سراغ پره آپ‌ها.
   حواست باشه پره آپ هارو تیکه تیکه نکنی.

دیدگاهی بنویسید